Związek sztuki ze sportem istnieje od czasów starożytnych i stale się pogłębia. Polski Komitet Olimpijski zawsze był i jest orędownikiem łączenia sztuki i sportu. Wachlarz podejmowanych w tym zakresie inicjatyw jest szeroki.
Bardzo bogaty program polskiej kultury został zaprezentowany w okresie igrzysk olimpijskich w Meksyku w 1968 r. Polska wzięła udział w wystawach rzeźby, malarstwa, plakatu, architektury, tkaniny artystycznej, książki dla dzieci, sztuki ludowej. Odbyły się warsztaty rzeźbiarzy, spotkania poetów, koncerty, występy zespołów teatralnych i festiwal filmowy.
Udział polskich twórców w olimpijskich konkursach sztuki i w programach kulturalnych towarzyszących igrzyskom olimpijskim rozsławił polską sztukę na arenie międzynarodowej i wniósł trwały wkład do tzw. olimpiad kulturalnych.
Polski dorobek w tej dziedzinie omówiony został przez Arkadego Brzezickiego w albumie 50 lat na olimpijskim szlaku w 1969 r., w pracach Wojciecha Lipońskiego oraz w wielu publikacjach Muzeum Sportu i Turystyki.
Od 1996 roku działa przy PAOl Rada Młodych, będąca miejscem współpracy pomiędzy uczestnikami sesji MAOl. Ważną funkcję w kształtowaniu i upowszechnianiu idei olimpijskiej pełni Klub Fair Play PKOl, kierowany od 1981 r. przez prof. Zofię Żukowską. Klub kontynuuje akcję przyznawania tytułu Dżentelmena Sportu, zainicjowaną w 1963 r. przez Tadeusza Olszańskiego, ówczesnego kierownika Redakcji Sportowej Sztandaru Młodych. Pierwszym Dżentelmenem Sportu wybrano Zbigniewa Pietrzykowskiego, a następnie ten zaszczytny tytuł otrzymało w kolejnych latach wiele wybitnych polskich zawodniczek i zawodników, m.in. Irena Kirszenstein-Szewińska, Waldemar Baszanowski, Ewa Kłobukowska, Jan Werner, Józef Grudzień, Włodzimierz Lubański; od 1984 roku tytuł ten zmieniono na Nagrodę Fair Play, a od 1997 na Główne Trofeum Fair Play. Klub Fair Play przyznaje również dyplomy i listy gratulacyjne. Honorowe Trofeum Fair Play otrzymali: Janusz Piewcewicz, prof. Stefan Wołoszyn, Maria Kwaśniewska-Maleszewska, Fritz Wijk , Kazimierz Górski, Carlos Goncalves, Zofia Żukowska.
Klub Fair Play PKOl zgłasza kandydatów do wyróżnień Międzynarodowego Komitetu Fair Play (CIFP), który powstał w 1963 r. przy UNESCO. Przez wiele lat sekretarzem CIFP był Janusz Piewcewicz, a od 2004 r. członkiem jego Rady jest Kajetan Hądzelek. Wśród wyróżnionych Trofeum za akt fair play im. Pierre’a de Coubertin znaleźli się Ryszard Szurkowski (1970) i Dariusz Zawadzki (1984). Kilkunastu zawodników otrzymało dyplomy, m.in. Andrzej Bachleda, Ryszard Podlas, Stanisław Olszewski, Błażej Krupa, Andrzej Grubba, Jan Darocha i Zbigniew Chrząszcz, Sylwester Szmyd, Paweł Świderski. Trofeum za promocję fair play wyróżniono prof. Zofię Żukowską (1994) i Janusza Piewcewicza (2003), a dyplomami m.in. Grzegorza Aleksandrowicza, Tadeusza Olszańskiego i redakcję "Sztandaru Młodych".
Od 2000 r. Komisja Kultury i Edukacji Olimpijskiej MKOl ogłasza w cyklach 4-letnich międzynarodowy konkurs sztuki. PKOl, przystępując do tych konkursów, przeprowadza ich etapy krajowe i organizuje wystawy pokonkursowe. Najlepsze prace wyłaniane w etapach krajowych PKOl zgłasza do etapów międzynarodowych zgodnie z regulaminem MKOl. W roku 2000 - Grzegorz Witek z warszawskiej ASP, uhonorowany został przez MKOl dyplomem, a jego rzeźba pt. Rywale zakupiona została przez Muzeum Olimpijskie w Lozannie. W roku 2004 do etapu międzynarodowego PKOl zgłosił dyptyk graficzny Beaty Dziekan pt K2 i What’s up, a w roku 2008 grafikę Krystyny Jatkiewicz pt.: 2008 i rzeźbę Michała Pronobisa pt. Meta. Etap krajowy konkursu 2008 zorganizowano wspólnie z Okręgiem Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków.
PKOl prowadzi w Centrum Olimpijskim Galerię sztuki -1 w której organizowane są wystawy malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, a we współpracy z warszawską ASP organizuje coroczne (od 2001) plenery artystyczne dla profesorów i studentów ASP, współorganizuje przeglądy i festiwale filmów sportowych, wieczory literackie, spotkania autorskie i promocje książek. W organizację wystaw głęboko zaangażowani są: Kama Zboralska i Jacek Bierkowski - członkowie Komisji Kultury i Edukacji Olimpijskiej.
Na szczególną uwagę zasługuje konkurs im. Jana Parandowskiego na opowiadania olimpijskie. Konkurs realizujemy wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Odbywa się on corocznie od 1989 roku pod przewodnictwem dr Krzysztofa Zuchory i kierowany jest do młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych w całej Polsce. W 2009 roku uznany przez MKOl za jeden z najlepszych inicjatyw edukacyjnych organizowanych przez Narodowe Komitety Olimpijskie. Od 2001 roku po każdym konkursie wydawana jest książka z opowiadaniami laureatów.
W roku 2001 i 2005 MKOl zorganizował Olimpijskie Konkursy pt. Sport i literatura dla dzieci i młodzieży. Polskimi laureatami konkursów zostali: w roku 2001 Anna Karbowniczek ze Szkoły Podstawowej w Jaworznie za opowiadanie Ekspres do Poznania i Paweł Kamocki z Publicznego Gimnazjum w Niewiadowie za opowiadanie pt.: Mistrz, w roku 2005 Sabina Hajdas ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Myślenicach za opowiadanie pt.: "Zwycięstwo" i Karolina Dobrowolska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego Hubala w Hrubieszowie za opowiadanie pt.: Ballada o kresce .
Tę działalność na styku sportu i sztuki inicjuje i koordynuje Komisja Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOl z przewodniczącym Kajetanem Hądzelkiem i sekretarzem Magdaleną Rejf.
W sferze działalności, która ukazuje kulturowe, społeczne i humanistyczne wartości sportu znaczącą rolę odgrywa Polska Akademia Olimpijska. Powstała w 1984 roku i kierowana była do 1993 roku przez dra Włodzimierza Reczka, byłego wieloletniego prezesa PKOl i członka MKOl, później przez olimpijczyka i architekta prof. Wojciecha Zabłockiego, a od 2000 roku przewodniczy jej prof. Józef Lipiec. PAOl, skupiająca wielu wybitnych przedstawicieli środowisk nauki i kultury, w większości profesorów różnych uczelni i ośrodków naukowych, prowadzi dyskusje i debaty nad stanem oraz przyszłością ruchu olimpijskiego, inicjuje i inspiruje badania naukowe nad filozoficzno-etycznymi i społeczno-kulturowymi problemami olimpizmu, organizuje konferencje, sympozja, sesje i seminaria popularno-naukowe i edukacyjne.
Spośród kilkunastu konferencji i sesji przeprowadzonych przez PAOl na szczególną uwagę zasługują: Logos i etos polskiego olimpizmu, która odbyła się w 1994 roku w ramach obchodów 75-lecia PKOl w Krakowie, Memory i Beauty, zorganizowana wraz z Muzeum Sportu i Turystyki w 2002 roku z udziałem wybitnych specjalistów z kraju i zagranicy oraz Społeczno-edukacyjne oblicza sportu i olimpizmu, organizowana z AWF w Warszawie i z Fundacją Centrum Edukacji Olimpijskiej cyklicznie od 2005 roku.
Z tych konferencji - a także z innych organizowanych przez PKOl - ukazały się specjalne publikacje i obszerne sprawozdania. PAOl wydała sześć tomów "Almanachu Olimpijskiego" (w tym V t. również w wersji angielskiej), wspiera i promuje różne wydawnictwa dotyczące ruchu olimpijskiego, współdziała z Międzynarodową Akademią Olimpijską. Prof. Wojciech Lipoński jest od wielu lat wykładowcą MAOl. PAOl organizuje wyjazdy na konferencje, sesje i staże MAOl w Olimpii. Członkowie PAOl uczestniczą w działalności edukacyjnej PKOl, współdziałają z Radami Regionalnymi PKOl i Klubami Olimpijczyka oraz z wieloma uczelniami i ośrodkami naukowymi.
W 2005 r. uroczystość wręczania trofeów i dyplomów CIFP odbyła się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie. Klub Fair Play ściśle współpracuje z Europejskim Stowarzyszeniem Fair Play (EFPM), w którym aktywnie działa prof. Z. Żukowska. W 1996 r. Klub był organizatorem Europejskiego Kongresu Fair Play - Sport - Edukacja, a w 2004 r. konferencji Fair Play w europejskiej kulturze i edukacji.
W 2000 roku EFPM przyznało Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu wyróżnienie - Dyplom i Plakietę za promocję wartości fair play w Polsce i w Europie a w 2006 roku Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie - Dyplom za szerzenie wartości fair play.
Klub Fair Play organizuje konferencje, seminaria i warsztaty edukacyjne, inicjuje badania naukowe, wydaje publikacje dotyczące zagadnień wychowawczych i przestrzegania zasad fair play w sporcie, współdziała z Klubami Olimpijczyka, instytucjami i organizacjami sportowymi, z Europejskim Stowarzyszeniem Fair Play.
Do bardzo ważnych inicjatyw PKOl w dziedzinie kultury należą również:
- Konkurs Złote Pióro
Konkurs ogłoszony został przez PKOl w 2007 roku i odbywa się w cyklach 2- letnich. Organizowany jest wspólnie z Klubem Dziennikarzy Sportowych a celem jego jest uhonorowanie twórczości dziennikarstwa sportowego /dziennikarza sportowego oraz zespołu/redakcji sportowej - Konkurs Trenerka Roku
Konkurs odbywa się corocznie od 2001 roku. Celem jego jest popularyzacja sportu kobiet i promowanie wybitnych indywidualności trenerskich - Konkurs MKOl pt. Sport i Fotografia
Konkurs ogłoszony był przez MKOl po raz pierwszy w 2006 roku . PKOl zorganizował krajowy etap tego konkursu i zgłosił wybrane prace do etapu międzynarodowego. Do I edycji konkursu międzynarodowego przystąpiło 31 Narodowych Komitetów Olimpijskich z łączną ilością 446 prac - Konkurs MKOl Sport i Śpiewanie pt. Sport i Olimpizm
MKOl ogłosił I edycję konkursu w roku 2008. Polski Komitet Olimpijski zorganizował etap krajowy konkursu, honorując uczestników dyplomami PKOl - Konkursy na plakat olimpijski
- Igrzyska XXVII Olimpiady - Sydney 2000
laureaci w kategorii profesjonaliści: Władysław Pluta i Waldemar Świerzy, w kategorii dzieci: Michał Schab z Domu Kultury Podgórze w Krakowie - Igrzyska XXVIII Olimpiady - Ateny 2004
(konkurs zorganizowany wspólnie z PKO BP) - laureaci: nagroda główna - Jan Pawlik, wyróżnienia: Tomasz Puszczyk, Rafał Jasionowicz, Marcin Markowski, Marcin Łakomski, Christian Gomolec.
Wielką rolę w promocji idei olimpijskiej odegrał Centralny Klub Olimpijczyka powołany w 1963 roku i działający do 1974 roku pod przewodnictwem Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, a następnie Tadeusza Olszańskiego do roku 1986. Działalność Klubu reaktywowana została z inicjatywy Zarządu PKOl w kwietniu 1997 roku. Działalność prowadzona była przez działaczy społecznych wspomaganych przez pracownika PKOl Elżbietę Kwiatkowską. W roku 1999 Klub pod nazwą Klub Olimpijski PKOl kontynuował swoją działalność w centrum konferencyjnym na X piętrze hotelu Grand pod kierownictwem Bohdana Sobieraja. Po przeniesieniu siedziby PKOl do Centrum Olimpijskiego w roku 2004 klub pod nazwą Klub Olimpijczyka otrzymał lokalizację na VI piętrze tego Centrum. Otwarcie Klubu nastąpiło 13 lipca 2005. Klub od 1963 roku, skupiając wielu wybitnych intelektualistów, ludzi kultury i sztuki oraz olimpijczyków i działaczy sportowych, stał się ważnym forum wymiany poglądów między ludźmi sportu a przedstawicielami szerokich społeczeństwa.