- Reprezentacje wystawiło 37 narodowych komitetów olimpijskich
- Rozegrano 37 konkurencji w 6 dyscyplinach
- W igrzyskach udział wzięło 1123 sportowców, 892 mężczyzn i 231 kobiet
- Igrzyska otworzył prezydent Austrii Rudolf Kirschslagaer
- Znicze zapalili alpejka Christl Haas i saneczkarz Josef Feistmantl
- Przyrzeczenie złożył bobsleista Werner Delle-Karth
Powrót igrzysk do Innsbrucka, w którym gościły zaledwie 12 lat wcześniej, był przymusowy. Denver, które podjęło się ich organizacji pod naciskiem grup ekologicznych i politycznych rozgrywek, nieoczekiwanie złożyło rezygnację. Innsbruck, który miał gotowe obiekty sportowe, zgodził się ponownie przyjąć olimpijczyków. W związku z tym zapalono w mieście dwa znicze, stary i nowy.
Najpopularniejszymi sportowymi aktorami olimpijskiego spektaklu byli tym razem niewątpliwie alpejczycy. Wspaniale spisująca się Niemka Rosi Mittermaier po zwycięstwach w zjeździe i slalomie, w gigancie została nieoczekiwanie wyprzedzona przez Kanadyjkę Kathy Kreiner. Jeszcze więcej emocji wywołał "pojedynek" dwóch znakomitych zjazdowców: Austriaka Franza Klammera i Szwajcara Bernharda Russi. Lepszy o 0,2 sek. okazał się Klammer, wywołując szalona radość u miejscowych kibiców.
Medalowy wyczyn Mittermaier powtórzyła rosyjska biegaczka Raisa Smietanina (też 2 złote i 1 srebrny), ale aż cztery medale (2 złote i 2 brązowe) zdobyła panczenistka z ZSRR, Tatiana Awierina.
W pamięci kibiców pozostał także brytyjski łyżwiarz figurowy John Curry, pierwszy zawodnik, który tak znakomicie połączył dynamikę skoków z prawdziwym łyżwiarskim baletem.
Występ polskiej ekipy nie był udany. Szóste miejsce hokeistów, uzyskane dzięki dyskwalifikacji drużyny Czechosłowacji, nie dało wielkich powodów do radości.