• W igrzyskach udział wzięło 820 sportowców, 688 mężczyzn i 132 kobiety
  • Igrzyska otworzył prezydent Włoch Giovanni Gronchi
  • Znicz zapalił łyżwiarz figurowy Guido Caroli
  • Przyrzeczenie złożyła Giuliana Chenal-Minuzzo (narciarstwo klasyczne)

Po latach oporu przed startem w "burżuazyjnej" imprezie, w igrzyskach wystartowała ekipa ZSRR. I od razu zdominowała zawody zdobywając aż 16 medali, w tym 7 złotych. Więcej niż którakolwiek z pozostałych drużyn. Największym propagandowym sukcesem zespołu radzieckiego okazała się wygrana w turnieju hokejowym. Panujący w tej dyscyplinie od lat Kanadyjczycy zostali na długo zepchnięci na drugi plan.

Indywidualnie bohaterem włoskich igrzysk został Austriak Anton Sailer, który jako pierwszy narciarz w historii zdobył trzy złote medale w konkurencjach alpejskich. Przewaga Sailera w gigancie nad drugim zawodnikiem wyniosła 6,2 sek! Tuż przed startem do zjazdu Austriak złamał kijek, drugi pożyczył mu trener ekipy włoskiej i Toni wygrał.

Wielką sympatię widzów włoskich zdobyła łyżwiarka figurowa Tenley Albright (USA). Na igrzyskach w Oslo zdobyła srebrny medal, w Cortina była już najlepsza.

Powody do wielkiej radości mieli i Polacy. W Cortina d'Ampezzo zdobyliśmy pierwszy medal igrzysk zimowych. Przypadł on Franciszkowi Groniowi-Gąsienicy, który w kombinacji norweskiej z 436,8 pkt uplasował się na wysokiej, trzeciej pozycji.

Dzielnie walczyła też sztafeta biegaczek narciarskich, która wywalczyła piąte miejsce. W sumie 13 lokata w klasyfikacji punktowej była dla reprezentacji Polski dużym osiągnięciem.