Edukacja

LAUREACI "WAWRZYNOW OLIMPIJSKICH" w latach 1969 - 2016

1969 rok

Złoty Wawrzyn
Jerzy Hryniewiecki - za całokształt wieloletniej twórczości w dziedzinie Budownictwa sportowego.

Srebrny Wawrzyn
Wojciech Zabłocki - za projekty architektoniczne urządzeń sportowych
Bohdan Tomaszewski - za całokształt twórczości w dziedzinie publicystyki sportowej
Jerzy Jarnuszkiewicz - za medale i rzeźbę przestrzenną o tematyce sportowej

Wyróżnienia
Stanisław Karpiel i Jadwiga Gajewska - za projekt architektoniczny skoczni Narciarskiej "Wielka Krokiew" w Zakopanem
Wiktor Gessler, Zbigniew Ihnatowicz, Jerzy Sołtan, Włodzimierz Wittek - za projekt architektoniczny Ośrodka Sportowego ZS "Start" Warszawa-Mokotów
Krzysztof Blauth - za książkę "Cena rekordu"
Andrzej Jucewicz, Włodzimierz Stępiński - za książkę "Chwała Olimpijczykom"
Marian Grześczak - za poemat "Jasność"
Grzegorz Kowalski - za rzeźby wykonane z okazji Igrzysk XIX Olimpiady (Meksyk 1968)
Maciej Urbaniec - za plakaty o tematyce sportowej
Maria Bujakowa - za tkaniny o tematyce sportowej
Stefan Małecki, Franciszek Winiarski - za projekty znaczków pocztowych o tematyce sportowej
Stanisław Sikora - za medale o tematyce sportowej

1972 rok
 
Złoty Wawrzyn
Maciej Gintowt, Maciej Krasiński - za projekt Hali Widowiskowo-Sportowej w Katowicach
Krzysztof Penderecki - za utwór "Ekecheiria"

Srebrny Wawrzyn
Jerzy Nowosielski - za cykl obrazów "Pływaczka"
Stanisław Sikora - za medale o tematyce sportowej

Wyróżnienia
Benon Liberski - za obraz "Start"
Paweł Mystkowski - za prace (fotografia) wystawione na Ogólnopolskiej Wystawie "Impresje sportowe"
Tercjan Multaniak - za cykl fotografii "Igrzyska"
Leszek Prorok - za opowiadanie "Letni sztorm"
Tadeusz Olszański - za książkę "Magia sportu"
Wojciech Lipoński - za książkę "Zapomniani piewcy sportu"
Jan Lis, Bogdan Tuszyński - za cykl audycji "Księga olimpijskich wspomnień"
Redakcja Sportowa TVP - za cykl przedolimpijskich programów telewizyjnych
Lech Lorentowicz - za film "Znicz olimpijski"
Anna Baraniecka, Henryk Kucharski, Jacek Rościszewski, Włodzimierz Stępiński
Andrzej Walenta - za film "To się zdarzyło w olimpijskim roku"

1976 rok

Złoty Wawrzyn
Emilia Nożko-Paprocka - za "Kompozycje na temat sportu" - sztuki plastyczne
Kazimierz Karpiński - za rzeźbę "Następny rekordzista"
Tadeusz Makarczyński, Bohdan Tomaszewski - za film "Maraton"

Srebrny Wawrzyn
Grzegorz Młodzikowski - za monografię "20 olimpiad ery nowożytnej"
Tadeusz Olszański - za zbiór reportaży "Magia Igrzysk"
Jerzy Turzeniecki - za projekt i realizację Hali Widowiskowo-Sportowej "Arena" w Poznaniu

Wyróżnienia
Barbara Gawdzik-Brzozowska - za cykl rysunków "Zawodnicy"
Wiesław Garboliński - za cykl obrazów z pleneru Spała '74
Bogdan Dziworski - za filmy "Hokej" i "Pięciobój nowoczesny"
Leszek Fidusiewicz - za zbiór fotogramów


1980 rok

w zakresie literatury i publicystyki

Złoty Wawrzyn
Tadeusz Kubiak - za tom wierszy "Bieżnie w słońce wiodą"

Srebrny Wawrzyn
Tadeusz Olszański - za książki "Wszystko na medal" i "Wyżej nad Poprzeczkę"

Brązowy Wawrzyn
Andrzej Ziemilski - za publicystykę o tematyce sportowej publikowaną Na łamach "Przeglądu Sportowego"

Wyróżnienie
Lesław Skinder - za działalność dziennikarską związaną z Igrzyskami XXII Olimpiady  w Moskwie

w zakresie filmu

Złoty Wawrzyn
Andrzej Kotkowski - za film "Olimpiada 40"

Srebrny Wawrzyn
Bogdan Dziworski - za filmy "Olimpiada" i "Dwubój klasyczny"

Brązowy Wawrzyn
Krzysztof Rogulski - za film "Ostatnie okrążenie"

w zakresie fotografii

Złoty Wawrzyn
Tomasz Sikora - za zbiór fotogramów

Srebrny Wawrzyn
Ryszard Szafirski - za zestaw fotogramów  kolorowych "Everest - zima 1979/80"

Wyróżnienia
Leszek Fidusiewicz - za zbiór fotogramów
Mieczysław Swiderski - za zbiór fotogramów

w zakresie sztuk plastycznych

Złoty Wawrzyn
Karol Śliwka - za plakaty olimpijskie, ze szczególnym uwzględnieniem Plakatu olimpijskiego "Moskwa 80"

Srebrny Wawrzyn
Lech Okołów - za twórczość w dziedzinie malarstwa o tematyce sportowej

Brązowy Wawrzyn
Jerzy Mazuś - za twórczość w dziedzinie grafiki o tematyce sportowej

Wyróżnienie
Michał Gałkiewicz - za twórczość w dziedzinie rzeźby o tematyce sportowej

w zakresie muzyki

Złoty Wawrzyn
Ryszard Kubiak - za koncepcję, reżyserię i realizację widowiska "Przy złotym wieńcu kładę swą Pieśń", które odbyło się w Teatrze Wielkim z okazji 60-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

w dziedzinie architektury

Złoty Wawrzyn
Katarzyna Baranowska, Florian Grzybowski, Andrzej Sliwczyński, Urszula Plewka-Schmidt, Włodzimierz Schmidt - za projekt Promu Olimpijskiego M/S "Georg OTS"

Brązowy Wawrzyn
Wojciech Zabłocki - za projekt hali tenisowej w Warszawie


1984 rok

w dziedzinie literatury

Srebrny Wawrzyn
Jerzy Harasymowicz - za "Wiersze na Igrzyska"

Brązowy Wawrzyn
Andrzej Ziemilski - za książkę "W dziwnej krainie sportu"
Jan Lis - za książkę "Romantyczne Olimpiady"

Wyróżnienie
Bogdan Tuszyński - za książkę "Prasa i Sport"

w zakresie fotografii

Srebrny Wawrzyn
Leszek Fidusiewicz - za cykl fotogramów sportowych

w zakresie rzeźby

Wyróżnienie
Aleksander Dętkoś - za cykl dzieł rzeźbiarskich


1988 rok

W dziedzinie rzeźby

Złoty Wawrzyn
Edward Łagowski - za całokształt rzeźbiarstwa o tematyce sportowej

Srebrny Wawrzyn
Józef Marek - rzeźba o tematyce sportowej

w dziedzinie fotografii

Srebrny Wawrzyn
Leszek Fidusiewicz - za cykl "Analogie Seoul '88"

w dziedzinie literatury

Brązowy Wawrzyn
Józef Lipiec - za książkę "Kalokagatia"
Bogdan Tuszyński - za książkę "100 lat Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów"

w dziedzinie sztuk plastycznych

Wyróżnienia
Anna Buczkowska (tkanina artystyczna)
Zyhdi Cakolli (rysunek)


1992 rok

Złoty Wawrzyn PKOl
inż. Arch. Klemens Mikuła - za projekt kompleksu architektonicznego "Malta"

Srebrny Wawrzyn PKOl
dr Bogdan Tuszyński - za książkę "Ostatnie okrążenie Kusego"

Wyróżnienia
Wiesław Maciejewski - za fotogram "Kulomiot"
Edward Gorol - za medal "Coubertain"

1994 rok

w zakresie fotografii

Wyróżnienia
Józef Krzywdziński - za 12 prac czarno-białych
Tadeusz Kowalski - wyróżnienie za portrety sportowe

w zakresie sztuk plastycznych

Brązowy Wawrzyn
Edward Łagowski - "Kajakarz górski", "Wioślarze", rzeźba na kolumnie "Olimpijczyk"
Ewa Krynicka - "Gimnastyczka" i "Gol"

w zakresie literatury

Złoty Wawrzyn
Bogdan Tuszyński - "Przerwany bieg", "Radio i Sport", "Sportowe Pióra"

Srebrny Wawrzyn
Raymund Paprzyca-Niwiński - "Nigdy nie dałem kopnąć się w..."

Brązowy Wawrzyn
Elżbieta Duńska-Krzesińska - "Zamiatanie warkoczem"

1996 rok

Złoty Wawrzyn
pośmiertnie prof. Bronisławowi Bilińskiemu za całokształt twórczości, w szczególności za mistrzowskie połączenie idei antycznego świata Igrzysk z olimpizmem nowożytnym

w dziedzinie literatury

Złoty Wawrzyn
Krzysztof Zuchora - za książkę "Dalekie i bliskie krajobrazy sportu"

w dziedzinie sztuk plastycznych

Srebrny Wawrzyn
Czesław Podgórski - za  litografię barwną "Hommage Bronisławowi Malinowskiemu"

Brązowy Wawrzyn
Maciej Milewski - za litografię barwną "Olimpiada"

w dziedzinie prac naukowych i popularnonaukowych

Brązowy Wawrzyn
Halina Zdebska - za książkę "Bohater Sportowy"


2001 rok (konkurs organizowany w roku 2000, jury w roku 2001)

Złoty Wawrzyn

w dziedzinie literatury
prof. zw..dr Jerzy Łanowski (pośmiertnie) za całokształt twórczości literackiej a szczególnie za "Święte Igrzyska Olimpijskie"
prof. Józef Lipiec - za "Filozofię Olimpizmu"
Tadeusz Olszański - za "Osobistą historię olimpiad"
dr Bogdan Tuszyński - za "Księgę Sportowców Polskich - ofiar II wojny światowej 1939 - 1945" 

w rzeźbiarstwie
prof. Krzysztof Nitsch - za rzeźbę: "Na fali" - brąz patynowany

Srebrny Wawrzyn

w rzeźbiarstwie
Mateusz Łagowski - za rzeźbę w drewnie pt. "Ciężary"

w sztukach plastycznych
Czesław Podgórski - za pastele pt. "Impresje sportowe I" i "Impresje sportowe II"

Brązowy Wawrzyn

w poezji
Barbara Grocholska-Kurkowiak - za tomik poezji pt. "Pod otwartym niebem"

w rzeźbiarstwie
Ewa Krynicka - za tryptyk medalierski pt. "Zmaganie"
Sławomir Smyk - za rzeźbę w drewnie pt. "Tańcząca z obręczą"


2004 rok (wręczenie nagród 8 II 2005)

architektura

Srebrny Wawrzyn
Jacek Kwieciński, Tomasz Kosma Kwieciński, Michał Adamczyk, Mikołaj Kwieciński - za obiekty: Kryta Pływalnia przy ul. Rokossowskiej w Warszawie, Kryta Pływalnia w Ożarowie i architekci Jacek Kwieciński i Tomasz Kosma Kwieciński za : Krytą Pływalnię w Myślenicach i Halę Sportową z Krytą Pływalnią w Piasecznie przy ul. Sikorskiego.

Srebrny Wawrzyn
architekt Wojciech Różyński za obiekt "Hala mistrzów" we Włocławku

sztuki plastyczne

Złoty Wawrzyn
Igor Mitoraj - za ukazanie w rzeźbie siły i piękna ciała ludzkiego

Złoty Wawrzyn
Adam Myjak i Antoni Janusz Pastwa - za rzeźbę "Kwadryga Apollona"

Wyróżnienie
Bogusław Lustyk - za cykl obrazów o tematyce sportowej

muzyka

Złoty Wawrzyn
Wojciech Kilar - za utwór oratoryjny "Missa pro pace"

Srebrny Wawrzyn
Marian Borkowski - za kompozycję wokalno-instrumentalną "PAX In terra"

sztuka estradowa

Brązowy Wawrzyn
Michał Zabłocki i Agnieszka Chrzanowska - za "Ogień Olimpijski"

literatura

Złoty Wawrzyn
Wojciech Lipoński - za sztukę pisania o sporcie

Złoty Wawrzyn
Marian Grześczak - za tom poetycki "Atena strząsająca oliwki"

Srebrny Wawrzyn
Krzysztof Zuchora - za tom wierszy "W zatoce serca"


2008 rok - organizacja PKOl (wręczenie nagród 12 października 2009)


ZŁOTY WAWRZYN OLIMPIJSKI 2008

Poezja
1. Tadeusz Różewicz "Dwie strony medalu"
2. Marian Grześczak "Nike niosąca blask"
               
Filozofia olimpizmu
3. Józef Lipiec "Pożegnanie z Olimpią"

Architektura
1. WAZA sp. z o.o. - Wojciech Zabłocki i współpracownicy (realizacja 2008): Tor Kolarski w Pruszkowie
2. Stadion Piłkarski przy ul. Ks. P. Ściegiennego w Kielcach - Jacek Kwieciński i Tomasz Kosma Kwieciński - ATJ Architekci Sp.z o.o.

Sztuki plastyczne
1. Prof. Jan Kucz - rzeźbiarz

SREBRNY WAWRZYN OLIMPIJSKI 2008

Leksykony olimpijskie
1. Bogdan Tuszyński i Henryk Kurzyński "Leksykon Olimpijczyków Polskich 1924 - 2006”    
2. Zbigniew Porada "Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1924 - 2006"
3. Ryszard Wryk "Sport Olimpijski w Polsce 1919-1939 Biogramy Olimpijczyków"

Sztuki plastyczne
1. Stanisław Wieczorek - rysunek, grafika    

BRĄZOWY WAWRZYN OLIMPIJSKI 2008

Sztuki plastyczne
1. Antoni Grabowski - rzeźbiarz

WYRÓŻNIENIE PKOl
1. Grzegorz Wieczorek "Generał Kazimierz Glabisz (1893-1981). Zarys biografii"

SPECJALNA NAGRODA PKOl
1. Muzeum Sportu i Turystyki

 

2012 rok laureaci Wawrzynu Olimpijskiego (wręczenie nagród 25.06.2012)

ZŁOTY WAWRZYN OLIMPUJSKI 2012

Architektura

  •  Biuro Projektowe Rhode-Kellermann-Wawrowsky GmbH+Co, Dusseldorf za projekt stadionu PGE Arena Gdańsk
  • Orłowski, Szymański-Architekci Sp.j., Szczecin – za projekt Basenu Olimpijskiego „Floating Arena” w Szczecinie

Film

  • Anna Plutecka-Mesjasz za reżyserię filmu „Nad życie”

Fotografia

  • Tomasz Gudzowaty za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fotografii sportowej

Literatura

  • Wojciech Lipoński za książkę „Historia Sportu na tle rozwoju kultury fizycznej”
  • Maria Rotkiewicz za całokształt dorobku w zakresie literatury naukowej ze szczególnym uwzględnieniem książki „Światło Olimpii”

Sztuki piękne

  • Waldemar Świerzy za całokształt twórczości w dziedzinie plakatu sportowego
  • Bronisław Chromy – za całokształt twórczości w dziedzinie rzeźby

SREBRNY WAWRZYN OLIMPIJSKI 2012

Architektura

  • Bulanda, Mucha Architekci Sp. Z o.o., Warszawa za projekt budynku klubowego z halą tenisową, zapleczem socjalnym, technicznym, administracyjnym i kortami do squash’a przy ul. Zaruskiego 8 w Warszawie
  • Studio Architektoniczne Wojciech Obtułowicz i Partnerzy Sp. Z o.o., Kraków za projekt Młodzieżowego Centrum Sportu i Edukacji w Nowej Hucie

Film

  • Zbigniew Rytel za scenariusze i reżyserię filmów: „Krzysztof Wiłkomirski – najważniejsza walka”, „Dzieci mniejszego Księcia”, „PKOl-90 lat na olimpijskim szlaku”

Fotografia

  • Tomasz Prażmowski za całokształt osiągnięć w dziedzinie fotografii sportowej

Literatura

  • Dariusz Słapek za książkę „Sport i widowiska w świecie antycznym”
  • Krzysztof Zuchora za tomik poezji „Z wiatrem w sercu”

Publicystyka sportowa

  • Stefan Szczepłek za całokształt twórczości w zakresie publicystyki sportowej

Sztuki piękne

  • Piotr Gawron – za całokształt twórczości w dziedzinie rzeźby
  • Jerzy „Jotka” Kędziora za rzeźby balansujące
  • Bogusław Lustyk za cykl 5 obrazów „Istota Sportu”

BRĄZOWY WAWRZYN OLIMPIJSKI 2012

Literatura

  • Tadeusz Olszański za książkę „Rachunek za igrzyska. Czyli co stało się ze sportem”
  • Andrzej Person za książkę „Sport rządzi światem”
  • Ryszard Wryk za książkę „Początki ruchu olimpijskiego w Polsce”

LAUREACI „Wawrzynów Olimpijskich 2016”,  Nagród Specjalnych i Wyróżnień PKOl

ZŁOTE WAWRZYNY OLIMPIJSKIE 2016

  • WOJCIECH ZABŁOCKI za całokształt prac w dziedzinie architektury i sztuki
  • KUBA ATYS za fotografie w albumie Historia złota Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014 oraz cykl fotografii z Igrzysk Olimpijskich w Soczi i Rio de Janeiro
  • HENRYK SOZAŃSKI, JERZY SADOWSKI, JANUSZ CZERWIŃSKI za redakcję i współautorstwo pracy zbiorowej Podstawy teorii i technologii treningu sportowego, tomy I i II
  • RYSZARD WRYK za książki „Olimpijczycy Drugiej Rzeczypospolitej” oraz „Sport i wojna”
  • KRZYSZTOF ZUCHORA za książkę „Dialogi olimpijskie”
  • ADAM MYJAK za rzeźbę „Jeździec”


SREBRNE WAWRZYNY OLIMPIJSKIE

  • GRZEGORZ DŻUS, KATARZYNA ORZECHOWSKA-DŻUS /Dżus GK Architekci s.c Grzegorz Dżus, Katarzyna Orzechowska – Dżus - Olsztyn/, MACIEJ JACASZEK, RAFAŁ JACASZEK /RESRUDIO ARCHITEKTURY – Gdańsk/Olsztyn/, ANNA MIKULSKA-BĄK, PIOTR MIKULSKI-BĄK, NATALIA HASSO - AGOPSOWICZ /Studio-Projekt Autorska Pracownia Architektoniczna s.c. Ryszard Bąk, Anna Mikulska-Bąk, Piotr Mikulski – Bąk - Olsztyn/ za projekt całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jeziorem Ukiel w Olsztynie
  • SZYMON SIKORA za cykl fotografii „Unia koloru i ruchu”
  • MICHAŁ SŁONIEWSKI za książkę Bojkot igrzysk olimpijskich jako instrument polityki międzynarodowej w latach 1976 – 1988
  • BOGUSŁAW LUSTYK za „Kaligrafię Sportu”


NAGRODY SPECJALNE PKOl

  • JUSTYNA SZUBERT-KOTOMSKA za film „Rio. Miasto bez Boga”
  • ARTUR SZULC za filmy „Nie zmarnowałem życia”, „Zwykła Niezwykła Rodzina”, serię dokumentalną „Mój pierwszy medal”
  • MAREK SEWEN za „Symfonię Olimpijską”


WYRÓŻNIENIA

  • RYSZARD WRYK, HALINA HANUSZ, BARTŁOMIEJ KORPAK, za książki „Dzieje Akademickiego Związku Sportowego”
  • JERZY NOWOCIEŃ, KRZYSZTOF ZUCHORA za redakcję i współautorstwo pracy zbiorowej w cyklu Społeczno-edukacyjne oblicza współczesnego sportu i olimpizmu, tomy I-IV
  • MARIA ROTKIEWICZ za książkę „AZS-AWF Warszawa 1949 – 2009”
  • ANDRZEJ GOWARZEWSKI za opracowanie i wydanie encyklopedii piłkarskich

 

Sponsor Strategiczny

Sponsor Generalny

Sponsorzy

Sponsor Kolekcji
Olimpijskiej

Główny Partner Medyczny

Oficjalny przewoźnik

Partnerzy PKOl


Partnerzy Medialni PKOl

Ważne: strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych w plikach cookies m.in. w celach statystycznych oraz w celu dopasowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W programie służącym do obsługi internetu możesz zmienić ustawienia dotyczące akceptowania plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Zamknij