Igrzyska

VI Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy

BLED (Słowenia) 25 - 31 stycznia 2003

Od tej edycji impreza zmieniła nazwę przekształcając się w festiwal. W VI Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy rozegranym w miejscowości Bled w Słowenii w dniach 25-31 stycznia 2003 r. wzięło udział 13 dziewcząt, 20 chłopców, 10 trenerów i 1 sędzia. Zawody zostały rozegrane w kategorii wiekowej młodzieży ur. w latach 85-86.

Polska reprezentacja wzięła udział w konkurencjach alpejskich,w biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej, w łyżwiarstwie figurowym i w biathlonie. Zawody biathlonowe rozegrano w oddalonej o 30 km od Bled Pokljuce. Na trasach Pokljuki rozgrywany jest biathlonowy Puchar Świata seniorów.

Wśród polskiej reprezentacji negatywną ocenę można wystawić zawodnikom w kombinacji norweskiej oraz w narciarstwie biegowym. Miejsca w trzeciej dziesiątce potwierdzają, że ekipa nie została dobrze przygotowana do startu. Skoczkowie narciarscy zaprezentowali się na średniej skoczni w Planicy na poziomie ich możliwości zajmując miejsca w drugiej dziesiątce. Fatalny występ zanotowały alpejki. Żadna z nich nie ukończyła slalomu, tak jak i żaden zawodnik nie ukończył slalomu giganta. Biathloniści zajmowali w swych występach odległe miejsca w trzeciej i czwartej dziesiątce. Solista Przemysław Domański zajął dziesiąte miejsce na 23 startujących a para taneczna 10. miejsce na 13 startujących.

Polacy nie zdobywając medalu nie zostali sklasyfikowani w ogólnej klasyfikacji medalowej. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Rosji - 15 medali (9, 5, 1), na drugim miejscu Norwegia - 19 medali (7, 7, 5), na trzecim Czechy - 9 medali (2, 3, 4). Medale zdobywali zawodnicy z 15 krajów.

Zgodnie z regulaminem skład reprezentacji oparty był o roczniki 1985, 86, 87. Ogółem w imprezie uczestniczyło ponad 800 zawodniczek i zawodników z 41 krajów Europy.

Brak zdobyczy medalowych skłonił kierownictwo PKOl do zastanowienia się czy na przyszłe edycje zimowe należy wysyłać maksymalny liczbowo skład.