Inne

EYOF 2017: Złoto i srebro do kompletu

Przedostatni dzień XIV Letniego EYOF Gyor 2017 przyniósł nam kolejne dwa kolejne medale. Złoty wywalczyła Victoria Kalitta w skoku o tyczce, a srebro Wojciech Kordyalik w judo. Na koncie naszej reprezentacji znajduje się już siedem krążków.

Dzień rozpoczął się na torze kajakowym. Tam na dystansie 200 m wystartowało sześć polskich osad, ale w rezultacie zakończyły one swój udział na 2. rundzie. Po południu rywalizowały osady mieszane. Drugie miejsce i awans do półfinału uzyskali kanadyjkarze Maciej Szlachta i Patrycja Mendelska - wyścig odbędzie się o 10:20.

Siatkarze niestety ponieśli kolejna porażkę. Tym razem ulegli 2:3 reprezentacji Turcji i w sobotę zagrają o 7. miejsce z Węgrami. Początek meczu o 9:00.

Wojciech Kordyalik (+90 kg), który turniej judo rozpoczął od 2. rundy, najpierw pokonał Mahammada Abdullayeva (Azerbejdżan), a następnie Ilię Dorofeeva (Mołdawia), żeby w półfinale zmusić do poddania się Filipa Miljevicia (Chorwacja). Tym samym Polak trafił do finału. Tam zmierzył się z Richardem Sipoczem - reprezentantem gospodarzy. Niestety przegrał, ale zdobywając srebro osiągnął jeden z największych swoich sukcesów.

Bardzo dobrze spisał się także Kacper Kubiak (-90 kg), który walczył o brąz w repesażach. W walce, w której rywalem był Adil Karimli (Azerbejdżan), Polak musiał uznać wyższość rywala. Kacper Kubiak został sklasyfikowany ostatecznie na 5. miejscu.

W piątek wystarczyły także dziewczyny: Karolina Głogowska (-70 kg) także zakończyła swój udział na repesażach, a Kinga Wolszczak (+70 kg).

Wielkie emocje - jak co dzień - miały miejsce na stadionie lekkoatletycznym. Najpierw odbyły się ceremonie medalowe z udziałem Polaków, którzy swoje krążki wywalczyli dnia poprzedniego. Drugi raz w Gyor zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, a w sobotę zabrzmi po raz trzeci.

Złoty medal w konkursie skoku o tyczce wywalczyła Victoria Kalitta. Polka rozpoczęła jako ostatnia w stawce i od razu od wysokości 3,60 m. Następnie w pierwszej próbie skoczyła 3,80 m co już dawało jej podium. Mimo jej trzech nieudanych prób na 3,90 m sprawa była jasna, że złoto trafi do Polki. Wszystko dzięki zrzutce Francuzki przy wysokości 3,60 m.

Ponadto 4. miejsce zajął dyskobol Wojciech Marok. Do finału awansowała sztafeta dziewcząt 4×100 m - Olga Rzeszewska, Pia Skrzyszowska, Martyna Ziębura i Julia Polak. Nasze reprezentantki zajęły w swoim półfinale trzecie miejsce i w sobotę wystartują w finale - początek o 16:50.

Jakub Augustyniak nie zaliczy tego dnia do udanych. W półfinale biegu na 800 m, gdy wychodził na prowadzenie, upadł, a w zasadzie został przewrócony na ostatnich metrach i ostatecznie zajął 6. miejsce. Polska ekipa złożyła protest, ale nie został on uwzględniony, ponieważ sędziowie nie wyrazili zgody na start dziewiątego zawodnika w finale, a tak musiałby on zostać rozegrany.

Pecha miała także Pia Skrzyszowska w półfinale biegu na 100 m przez płotki - upadając na jednym z nich. Tuż po biegu na 2000 m z przeszkodami Aleksandra Styś musiała skorzystać z pomocy lekarzy - straciła przytomność i została odwieziona do szpitala. Okazało się, że nasza zawodniczka odwodniła się.

Pół reprezentacji Polski na koniec dnia kibicowało naszym tenisistom. Najpierw swój półfinałowy pojedynek singla przegrał Dawid Taczała i w sobotę powalczy o brąz. Taczała w deblu z Mikołajem Lorensem rozegrali dwa mecze. Najpierw wygrali z Niemcami w ćwierćfinale, ale w półfinale musieli uznać wyższość Włochów. Polacy w sobotę zagrają o brązowy medal. Trzymamy kciuki.

Na miejscowym basenie zakończono zmagania pływaków. Polacy wystartowali w piątek w trzech finałach. Na 200 m stylem dowolnym Aleksandra Knop zajęła 4. miejsce. Ostatnim finałem z udziałem polskich pływaków była rywalizacja sztafet męskich na 4×100 m stylem zmiennym. Polacy płynący w składzie: Marcin Goraj, Mateusz Dubas, Albert Warzocha i Kacper Piotrowski - w finale zajęli 8. lokatę.

Na tym samym dystansie wystartowały nasze dziewczyny (Zuzanna Herasimowicz, Aleksandra Kramer, Zuzanna Trambowicz i Aleksandra Knop), ale 10. miejsce w eliminacjach nie dało im prawa startu w finale - warto odnotować, że czas 4:18,28 to nowy rekord Polski do lat 15.