Inne

Windsurferzy wywalczyli kwalifikacje na MIO

Polscy windsurferzy, dzięki dobremu występowi w mistrzostwach Europy w klasie Techno 293 Plus na Sycylii, zdobyli kwalifikacje na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, które w dniach 6-18 października odbędą się w Buenos Aires.

Lidia Sulikowska/Fot.: Patrik Pollak/europeans2018.plus.techno293.org

W sobotę zakończyły się mistrzostwa Europy w windsurfingowej klasie Techno 293 Plus, które w dniach 1-7 kwietnia odbyły się w Mondello, czyli jednej z dzielnic sycylijskiego Palermo. Włoskie zawody miały formułę otwartą więc mogli w nich startować żeglarze spoza Starego Kontynentu. Dobrze spisali się w tych regatach polscy zawodnicy, którzy walczyli o kwalifikacje do Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w październiku tego roku w argentyński Buenos Aires.

Kwalifikacje mogły zapewnić sobie po cztery europejskie kraje w kategorii chłopców oraz dziewcząt, spośród tych, które tego do tej pory nie zrobiły. Przed startem w Mondello, jeszcze w 2017 roku, kwalifikacje w obu kategoriach wywalczyły Francja, Wielka Brytania, Grecja, Izrael oraz Włochy.

Na Sycylii w kategorii dziewcząt najlepiej z Polek poradziła sobie Lidia Sulikowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot), która zajęła szóste miejsce (ósme w klasyfikacji ogólnej) i zapewniła udział w igrzyskach młodzieżowych naszego żeńskiego windsurfingu. Trzydziesta piąta była natomiast jej klubowa koleżanka Agata Zych. Pierwsze trzy pozycje zajęły Włoszka Giorgia Speciale, Greczynka Aikaterini Divari oraz Islay Watson z Wielkiej Brytanii. Sulikowska zajęła pierwsze miejsce spośród krajów, które starały się o wyjazd do Argentyny.

Natomiast siedemnasty w rywalizacji chłopców był Adam Żarnowski i on także zdobył kwalifikację dla Polski w tej kategorii na igrzyska w Buenos Aires. Dwudziesty trzeci był z kolei Kamil Manowiecki. Obaj są zawodnikami klubu SKŻ Ergo Hestia Sopot. Zwyciężył Włoch Nicolo Renna przed Francuzami Tomem Garandeau i Yunem Pouliquenem. Lokata Żarnowskiego uplasowała nasz kraj na trzeciej pozycji (po Rosji i Holandii) spośród starających się o igrzyska.

Decyzja o tym, którzy z naszych zawodników będą reprezentowali Polskę na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich jeszcze nie zapadła.