Inne

EYOF 2019: Złota Monika Skinder!

Czwarty dzień XIV Zimowego Festiwalu Młodzieży Europy Sarajewo 2019 przeszedł do historii startów młodych reprezentantów Polski w tej imprezie. W czwartek złoty medal w biegach narciarskich w konkurencji sprint wywalczyła Monika Skinder, dzięki czemu dzień przed zakończeniem jest to już najlepszy występ Polaków na zimowym EYOF.

Wspaniale było usłyszeć po raz kolejny na Medal Plaza Mazurka Dąbrowskiego. Złoty krążek naszej młodej mistrzyni wręczał prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

A to jeszcze nie koniec, ponieważ w piątek, ostatniego dnia zawodów, mamy jeszcze przynajmniej trzy szanse na powiększenie konta medalowego. Najpierw o finał z Wielką Brytanią zagrają curlerzy – w razie porażki pozostanie mecz o brązowy medal, ale wierzymy, że sprawa nie jest jeszcze przesądzona. Dwie szanse medalowe są także przed polskimi łyżwiarzami. Nasz festiwalowy mistrz Mateusz Krzemiński jest wymieniany w gronie faworytów w rywalizacji na 1000 m, a nasza sztafeta pokazała już w półfinale, że złota bez walki nie odda!

Czwartkowa bohaterka, Monika Skinder, która w Sarajewie zdobyła już brąz, tym razem nie pozostawiła rywalkom złudzeń pewnie dążąc do finału. W tym ostatnim, najważniejszym starcie, wręcz je zdeklasowała, wyprzedzając znacznie na mecie drugą Rosjankę i trzecią Norweżkę. W ćwierćfinale pobiegła jeszcze Ewelina Kołodziej, a pozostałe zawodniczki z Polski nie przeszły rundy kwalifikacyjnej. Wśród chłopców – żaden z naszych reprezentantów nie awansował do ćwierćfinału.

W czwartek na arenach festiwalowych nie najlepiej wypadli także snowboardziści w konkurencji BigAir. Panowie zajęli lokaty w trzeciej i czwartej dziesiątce. W rywalizacji dziewcząt, Paulina Zaradna została sklasyfikowana na 17. pozycji.

Narciarze alpejscy także nie zaliczą tego dnia do najlepszych. W slalomie gigancie uplasowali się w piątej i szóstej dziesiątce.

Zakończył się także turniej solistek w łyżwiarstwie figurowym. Nasza jedyna przedstawicielka – Magdalena Zawadzka po programie krótkim i dowolnym uplasowała się na 18. miejscu.

Na koniec dnia, tuż przed rozpoczęciem ceremonii medalowej do Polskiej Misji na EYOWF 2019 dotarła informacja, że curlerzy wygrali oba czwartkowe mecze (z Niemcami 8:3, a z Włochami 8:4) i awansowali do półfinału. Jak informowaliśmy wcześniej, pierwszym rywalem w piątek będzie bardzo wymagająca Wielka Brytania. Trzymamy kciuki, bo jeszcze wszystko może się zdarzyć.

W piątek, ostatniego dnia imprezy, Polacy wystartują w pięciu sportach: biathlonie, biegach narciarskich, short tracku, narciarstwie alpejskim i curlingu.

Wyjazd Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji na EYOWF Sarajewo 2019 wspiera finansowo Ministerstwo Sportu i Turystyki.