Inne

Kubacki mistrzem, Stoch ze srebrem

To był bardzo szalony konkurs, jednak ze szczęśliwym zakończeniem dla biało-czerwonych, którzy po raz kolejny zapisali się w historii skoków narciarskich. Dawid Kubacki na Mistrzostwach Świata w Seefeld odniósł największy w karierze sukces i wywalczył tytuł mistrza świata.

Polak na półmetku rywalizacji zajmował 27. miejsce, jednak w finale uzyskał 104,5 metra i tym samym wygrał piątkowe zawody. Srebrnym medalistą został Kamil Stoch, który na drugi stopnień podium awansował z 18. pozycji. Brąz zdobył Austriak Stefan Kraft.

Kamil Stoch i Dawid Kubacki od pierwszych treningów na skoczni normalnej w Seefeld spisywali się bardzo dobrze i swoją wysoką formę potwierdzili również w kwalifikacjach, gdzie zajęli czołowe lokaty. Niestety pierwsza seria rozegrana została w dość loteryjnych warunkach i na półmetku rywalizacji najlepszy z Polaków - Kamil Stoch zajmował 18. miejsce. W serii finałowej podopieczni Stefana Horngachera dokonali czegoś wspaniałego i tym samym zapisali się w historii skoków narciarskich, zdobywając po raz pierwszy dwa medale dla naszego kraju w mistrzostwach świata i to medale z najcenniejszego kruszcu.

Mistrzem świata na skoczni normalnej został Dawid Kubacki, który po skokach na odległość 93 oraz 104,5 metra o 2,8 punktu pokonał Stoch. Kamil Stoch natomiast po raz pierwszy w karierze sięgnął po tytuł wicemistrza, skacząc odpowiednio 91,5 oraz 101,5 metra. Spory awans a konkursie zaliczył również Stefan Kraft. Reprezentant gospodarzy na najniższy stopnień podium wskoczył z 10. miejsca zajmowanego po pierwszej serii.

Dobry występ zaliczył również Stefan Hula. Polak na półmetku konkursu zajmował 29. pozycję (88 metrów), w finale wylądował na 100 metrze i zawody zakończył na 12. pozycji. Szczęśliwego losu nie zdołał wyciągnąć natomiast Piotr Żyła, który po skoku na odległość 90,5 metra zajął 33. lokatę.