Lista sponsorów
Vancouver - środa na igrzyskach
2010-02-24
Ćwierćfinały turnieju hokeistów i alpejski slalom gigant kobiet, w którym trudno wskazać faworytkę, to najciekawsze wydarzenia środowych zmagań w Whistler i Vancouver. W slalomie wystartuje Agnieszka Gąsienica-Daniel.
Slalom gigant będzie przedostatnią konkurencją alpejek, które zmagania o medale, w kapryśnej aurze, zakończą w piątek. W gronie tych, które mogą stanąć na podium jest Słowenka Tina Maze, druga w supergigancie kobiet i Niemka Kathrin Hoelzl, która w 2009 roku we francuskim Val d'Isere zdobyła w tej konkurencji złoty medal mistrzostw świata. Największa presja towarzyszy Amerykance Lindsey Vonn, która w Whistler wygrała zjazd, była trzecia w supergigancie, ale nie ukończyła superkombinacji. Slalom gigant też nie należy do jej ulubionych konkurencji.
Najciekawiej w ćwierćfinałach turnieju hokeistów zapowiada się rywalizacja Rosji z Kanadą, pod warunkiem, że gospodarze pokonają w nocy z wtorku na środę polskiego czasu Niemców w meczu play off. Przed czteroma laty w Turynie Rosjanie wygrali 2:0. W Vancouver nikt nie dopuszcza takiego wyniku - byłby on uznany z pewnością za tragedię narodową. Jeśli do pojedynku Rosjan i Kandyjczyków dojdzie, to spotkanie pobije z pewnością rekord oglądalności w kanadyjskiej telewizji, ustanowiony w meczu hokeistów Klonowego Liścia z USA. Porażkę z Amerykanami obejrzało 10,6 miliona mieszkańców w kraju gospodarza IO.
Na wyłonienie rywali w 1/4 finału turnieju czekają już finaliści z Turynu Finowie i Szwedzi oraz hokeiści USA.
W biegu łyżwiarskim na 5000 metrów kobiet faworytką jest 22-letnia Czeszka Martina Sablikova, która wygrała już 3000 metrów. Sablikova ma specjalną motywację, bo jej rodak, utytułowany hokeista Jaromir Jagr obiecał dać jej... autograf tylko pod warunkiem, że wywalczy ponownie mistrzostwo olimpijskie.
Medale zostaną także rozdane w bobslejowych dwójkach kobiet (pierwsze dwa ślizgi odbyły się w nocy z wtorku na środę polskiego czasu), sztafecie mężczyzn w short tracku na 3000 m, skokach akrobatycznych kobiet oraz sztafecie męskiej w biegu narciarskim 4x10 km. Faworytami w tej ostatniej dyscyplinie są przedstawiciele nacji skandynawskich: Norwegowie i Szwedzi.
Program środowych konkurencji:
24/25 lutego (środa/czwartek) - 6 finałów
finały
20.15-22.10 - biegi; sztafeta 4x10 km M (Whistler/Olympic Park)
22.00-23.35 - łyżwiarstwo szybkie; 5000 m K (Richmond/Olympic Oval)
22.15-23.30 - alpejski; slalom gigant K 2. przejazd (Whistler/Creekside) Agnieszka Daniel-Gąsienica
2.00- 4.00 - bobsleje; dwójki K 3. i 4. przejazd (Whistler/Sliding Centre)
2.00- 3.45 - short track; sztafeta 3000 m M
4.30- 5.35 - narciarstwo dowolne; skoki akrobatyczne K (Vancouver/Cypress Mountain)
pozostałe
18.00-21.00 - curling; tie-break M i K (Vancouver/Olympic Centre)
19.00-20.30 - alpejskie; slalom gigant K 1. przejazd (Whistler/Creekside) Agnieszka Daniel-Gąsienica
21.00-23.30 - hokej M; 1/4 finału (Vancouver/Canada Hockey Palace)
1.30- 4.00 - hokej M; 1/4 finału (Vancouver/Canada Hockey Palace)
2.00- 3.45 - short track; sztafeta 3000 m M finał, 1000 m K eliminacje, 500 m M eliminacje (Vancouver/Pacific Coliseum)
4.00- 6.30 - hokej M; 1/4 finału (Vancouver/UBC Thunderbird Arena)
6.00- 8.30 - hokej M; 1/4 finału (Vancouver/Canada Hockey Palace)
(PAP)



