Rio 2016

Aktualności

Torowe MŚ: Medal i kwalifikacja do Rio

Polacy rozpoczęli torowe mistrzostwa świata w Londynie w wielkim stylu. Poza medalem Małgorzaty Wojtyry (wyścig indywidualny na dochodzenie - 3 km), sprinterzy zapewnili biało-czerwonym awans do igrzysk olimpijskich w trzech konkurencjach sprinterskich.

Drużyna sprinterska pojechała do Londynu nie tylko z nadziejami na medal, ale również z myślą o wywalczeniu awansu do igrzysk w Rio de Janeiro. Tego pierwszego celu nie udało się osiągnąć, ale nasi kolarze zdołali wywalczyć wymarzoną "przepustkę" olimpijską.

Krzysztof Maksel, Grzegorz Drejgier i Rafał Sarnecki uzyskali w kwalifikacjach 8. wynik - 43.751 i na tym miejscu zostali sklasyfikowani w końcowym zestawieniu. Ich główni rywale w walce o Rio, Rosjanie, uplasowali się o "oczko" wyżej. Pozwoliło to Polakom utrzymać pozycję w rankingu olimpijskim, która dawała nie tylko "bilet" do Brazylii dla drużyny sprinterów, ale również pozwoli wystawić dwóch zawodników do sprintu i keirinu.

Jednak najjaśniejszym punktem pierwszego dnia torowych MŚ była Małgorzata Wojtyra. Polka zdobyła srebrny medal w wyścigu indywidualnym na dochodzenie. Po złoty medal sięgnęła Australijka Rebecca Wiasak.

Małgorzata Wojtyra/Fot.: Szymon Sikora

Zmagania w wyścigu indywidualnym na dochodzenie już tradycyjnie rozpoczęły eliminacje. W nich nasza zawodniczka wykręciła znakomity rezultat 3.34.519, poprawiając tym samym rekord życiowy. Taki wynik zapewnił Gosi drugie miejsce i start w wieczornym finale, w którym zmierzyła się z broniącą tytułu Rebeccą Wiasak (3.31.287).

Niestety w walce o złoto na dystansie 3 kilometrów Wojtyra pojechała blisko siedem sekund słabiej (3.41.904) i w związku z tym nie miała szansy na nawiązanie walki z bardziej utytułowaną rywalką. Warto jednak podkreślić, że swoim wynikiem zawodniczka ze Szczecina przeszła do historii, ponieważ jest drugą kobietą, która zdobyła dla Polski medal podczas torowego czempionatu.

Ostatnim z biało-czerwonych, który startował pierwszego dnia światowego czempionatu był Adrian Tekliński. Ścigał się on w scratchu i zajął w nim 19. miejsce. Wygrał Hiszpan Sebastian Mora Vedri.