Rio 2016

Aktualności

Chodziarze z miminum na Rio!

Rafał Augustyn z rekordem życiowym 3:43:22 w chodzie na 50 kilometrów zdobył w Dudincach złoty medal mistrzostw Polski oraz wypełnił minimum na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Rafał Augustyn/Fot.: Bartłomiej Zborowski-PKOl

Reprezentant Stali Mielec oprócz złota krajowego czempionatu, które wywalczył już trzeci raz z rzędu, wygrał także rywalizację w ramach mityngu Dudinská Päťdesiatka (IAAF Race Walking Challenge). Wynik 3:43:22 plasuje obecnie polskiego chodziarza na szóstym miejscu w tabelach światowych.

Wicemistrzem Polski 2016 został trzeci na mecie w Dudincach - Adrian Błocki, który rezultatem 3:47:16 także poprawił rekord życiowy. Brązowy medal MP zdobył Rafał Fedaczyński - chodziarz AZS UMCS Lublin minął linię mety jako siódmy (3:48:42).

Czasy Błockiego i Fedaczyńskiego także są lepsze od wymaganego olimpijskiego minimum PZLA (3:50:00). Jest to ważne, ponieważ w konkurencjach lekkoaltetycznych podczas IO Rio 2016, kraj może wystawić maksymalnie po trzech zawodników w przypadku wypełnienia minimum IAAF.

Co ważne, we wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych (poza biegiem na 10 000 metrów, chodami na 20 i 50 kilometrów oraz wielobojami) wskaźnik należy uzyskać dwukrotnie, a start w 92. Mistrzostwach Polski w Bydgoszczy jest obowiązkowy w konkurencji, w której zawodnik/czka ma startować w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. Wyjątek stanowią: bieg na 10 000 m, maraton, chód sportowy na 50 km oraz wielobojw, które swoje Mistrzostwa Polski mają w innych terminach.