Soczi 2014

Aktualności

Justyna Kowalczyk Mistrzynią Olimpijską!

Polska biegaczka narciarska Justyna Kowalczyk została mistrzynią olimpijską w biegu na 10 km stylem klasycznym. Polka znokautowała swoje konkurentki, pokonując drugą na mecie zawodniczkę o ponad 18 sekund.

Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską w biegu na 10 km stylem klasycznym! / fot.: Szymon SikoraSrebrny medal zdobyła Szwedka Charlotte Kalla, zaś brązowy wywalczyła Norweżka Therese Johaug.

Przedstartowymi faworytkami według mediów były Marit Bjoergen, Therese Johaug, Justyna Kowalczyk, Heidi Weng oraz Charlotte Kalla. Jako pierwsza z faworytek na trasę wyruszyła Kalla, a tuż za nią Weng, Kowalczyk, Bjoergen i Johaug.

Na pierwszym punkcie pomiaru czasu (2,2 km) prowadziła Kowalczyk, która wyprzedzała Bjoergen (+1.9) oraz Johaug (+4.2). Polka zaczęła naprawdę mocno, a co najważniejsze równo, co pozwoliło jej w tym momencie liderować. Dobrze spisywała się także Paulina Maciuszek, która plasowała się w trzeciej dziesiątce (22. lokata), nieco dalsze miejsce zajmowała Kornelia Kubińska (36. pozycja).

Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską w biegu na 10 km stylem klasycznym! / fot.: Szymon SikoraNa półmetku zmagań (5 km) nadal doskonale spisywała się Kowalczyk, która powiększała przewagę nad swoimi najgroźniejszymi rywalkami. Drugie miejsce zajmowała Bjoergen (+9.1), a trzecia była Kalla (+12.4). Końcowe kilometry trasy były nieco trudniejsze, ponieważ przed biegaczkami znajdował się długi podbieg, który miał zdecydować o ostatecznych rozstrzygnięciach.

Kolejny punkt pomiaru czasu (8 km) był popisem polskiej zawodniczki, która zanotowała fenomenalny czas 20:34.6, co dało jej zdecydowaną pozycję liderki na dwa kilometry przed metą. Na drugim miejscu sklasyfikowana była Bjoergen (+19.9), a na trzecim Kalla (+22.1).

Justyna Kowalczyk mistrzynią olimpijską w biegu na 10 km stylem klasycznym! / fot.: Szymon SikoraTuż przed zakończeniem biegu, po podbiegu (9,4 km) Kowalczyk wyprzedzała Kallę (+23.8) oraz Johaug (+31.7). Na mecie polska "królowa nart" osiągnęła czas 28:17.8 i mogła cieszyć się z pierwszego miejsca, na drugim zameldowała się Kalla (+18.4), zaś na trzecim Johaug (+28.3). Bjoergen zajęła dopiero 5. miejsce tracąc do Polki blisko 34 sekundy. Pozostałe polskie zawodniczki zostały sklasyfikowane na 26. (Kubińska) oraz 39. (Maciuszek) miejscu.

Polka mimo złamanej V. kości śródstopia zdeklasowała swoje rywalki, spełniając marzenia o zdobyciu złotego medalu podczas XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. To drugi medal reprezentacji Polski w Soczi, wcześniej mistrzem olimpijskim został Kamil Stoch.