Soczi 2014

Aktualności

Kreczmer 29. na 15 km st. klas.

Polski biegacz narciarski Maciej Kreczmer zajął 29. miejsce w biegu na 15 km techniką klasyczną. Na 55. pozycji sklasyfikowano Sebastiana Gazurka, 64. był Paweł Klisz, a 66. Maciej Staręga.

Maciej Kreczmer zajął 29. miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym / fot.: Szymon SikoraMistrzem olimpijskim został Szwajcar Dario Cologna, a pozostałe dwa miejsca na podium zajęli Szwedzi. Srebrny medal zdobył Johan Olsson, a brązowy Daniel Richardsson.

Na pierwszym punkcie pomiaru czasu prowadził Rosjanin Aleksander Biessmiertnych, który wyprzedzał Szweda Johana Olssona (+1.1) i Fina Iivo Niskanena (+3.1). W czołówce byli także główni faworyci biegu Martin Johnsrud Sundby oraz Dario Cologna. Na 39. lokacie biegł w tym momencie Kreczmer (+18.6), nieco dalsze miejsca zajmowali pozostali Polacy: 51. był Gazurek, 61. Klisz, a 64. Staręga.

Sytuacja zmieniła się na piątym kilometrze, kiedy to na czele stawki znajdował się Niskanen, a nieco gorszy czas miał Cologna (+8.5), który znacznie przyspieszył. Trzecie miejsce zajmował Biessmiertnych (+9.4). Duży awans zanotował Kreczmer, który biegł na 22. pozycji (+37.6).

Na kolejnym punkcie pomiaru czasu liderował już Cologna, ale miał on bardzo małą przewagę nad drugim Niskanenem (+0.7). Na trzecim miejscu zameldował się Olsson (+7.0). Czwarty zawodnik do lidera tracił w tej chwili już ponad 20 sekund. Zmęczenie zaczął odczuwać najlepszy z polskich reprezentantów Kreczmer, biegł on wówczas na 34. miejscu (+1:15.1).

Fenomenalnie na trasie spisywał się Cologna, który na dziesiątym kilometrze miał blisko 20 sekund przewagi nad Niskanenem (+19.7). Trzecie miejsce zajmował Olsson (+21.5), a odżył Kreczmer, który przesunął się na 27. lokatę (+1:31.3).

Pod koniec biegu kryzys dopadł Niskanena, który nie był w stanie utrzymać wysokiego tempa, co sprawiło, że Fin spadł w końcowej klasyfikacji na 4. miejsce. Zawody bezapelacyjnie wygrał Cologna, który wyprzedził Olssona (+28.5), a brązowy medal rzutem na taśmę zdobył Daniel Richardsson (+38.8). Na 29. pozycji zmagania ukończył Maciej Kreczmer (+2:29.0), 55. był Sebastian Gazurek (+4:37.0), 64. Paweł Klisz (+5:21.9), a 66. Maciej Staręga (+5:37.4).