VII Letni EYOF
Paryż 2003

PARYŻ (Francja), 27 lipca – 2 sierpnia 2003

VII Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy odbył się w Paryżu w dniach 27 lipca – 2 sierpnia 2003 r. Wzięło w nim udział około trzech tysięcy uczestników. Zawody zorganizowano w gimnastyce, judo, kolarstwie, lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie stołowym oraz koszykówce, piłce nożnej, piłce ręcznej, piłce siatkowej.

Polska reprezentacja składała się z 22 zawodniczek, 34 zawodników (roczniki 1986,87,88), 13 trenerów, 2 sędziów i jednego masażysty. Nasi młodzi sportowcy wzięli udział w siedmiu dyscyplinach sportowych: gimnastyce sportowej, judo, kolarstwie, lekkiej atletyce, piłce siatkowej, pływaniu i tenisie stołowym. Zdobyliśmy w sumie 9 medali zajmując w klasyfikacji medalowej 16. miejsce. Zwyciężyli zawodniczki i zawodnicy z Rosji – 44 medale (18, 10, 16), na drugim miejscu Węgry – 30 medali (14, 8, 8), na trzecim Rumunia – 13 medali (7, 1, 5). Medale zdobywali zawodnicy z 39 krajów.

Złoty medal zdobył Sebastian Jachimowicz w rzucie oszczepem. Wynik 73.71 jest nie pobitym do tej pory rekordem tej imprezy. Silnie obsadzony turniej wygrała drużyna chłopców w piłce siatkowej, która jak burza przeszła przez eliminacje pokonując Serbów, Włochów i Słoweńców. W finale młodzi polscy siatkarze wygrali 3:1 z Niemcami. Oficjalne wyróżnienie za całokształt gry w czasie turnieju otrzymał Marcel Gromadowski.

Srebrny medal zdobył Kamil Grzegorczyk (la, rzut dyskiem). Brązowe medale zdobywali: Magda Sobieszak (la, pchnięcie kulą), Ernesta Tomza (la, 400 m), lekkoatletyczna sztafeta dziewcząt 4×100 m, Tomasz Kowalski (judo, 50 kg), Maciej Ułanowski (kolarstwo, kryterium), Jan Chmura (pływanie, 50m stylem dowolnym). Ponadto nasi zawodnicy zajęli 22 miejsca punktowane 4-8. W imprezie wzięło udział ponad 1850 zawodników i zawodniczek z 48 państw Europy.

Judoka Tomasz Kowalski otrzymał bardzo prestiżową nagrodę fair play. Pokazał nie tylko obiecujący styl walki dający mu brązowy medal, ale też zaprezentował piękną postawę fair play. Rywalowi z Francji pożyczył spodnie od judoki. Następnie, gdy ten sygnalizował skurcz w prawej ręce, nasz zawodnik zgłosił sędziemu, że może poczekać do momentu gdy przeciwnik dojdzie do pełnej sprawności. Trener Francuza zgłosił Polaka do nagrody fair play. Tomasz odebrał ją podczas ceremonii zamknięcia na stadionie Charlety. Obsługę medialną z imprezy realizował Wojciech Zieliński.

Szefem Misji był Ryszard Stadniuk.

W imprezie tej w charakterze obserwatorów uczestniczyli przedstawiciele władz Warszawy, która ubiegała się o uzyskanie organizacji IX Festiwalu w roku 2007.

MEDALE REPREZENTACJI POLSKI

Złote medale (2)
Sebastian JACHIMOWICZ – lekka atletyka, rzut oszczepem
Drużyna piłki siatkowej: (Patryk Czarnowski, Damian Dominik, Tomasz Drzyzga, Bartosz Gawryszewski, Marcel Gromadowski, Michał Kozłowski, Marcin Możdżonek, Daniel Mróz , Sebastian Pęcherz, Patryk Spychała, Emil Wysoki, Michał Żuk)

Srebrny medal
Kamil GRZEGORCZYK – lekka atletyka, rzut dyskiem

Brązowe medale (6)
Magda SOBIESZAK – lekka atletyka , pchnięcie kulą
Ernesta TOMZA – lekka atletyka, 400 m
Sztafeta 4×100 m dziewcząt (Ernesta Tomza, Monika Nabiałek, Iwona Brzezińska, Dominika Minda)