Igrzyska


182 polskie medale EYOF


W sumie nasze młode zawodniczki i zawodnicy zdobyli we wszystkich dotychczasowych letnich edycjach Olimpijskich Festiwali Młodzieży Europy 152 medale: 43 złotych, 45 srebrne i 64 brązowe.

W edycjach zimowym dorobek ten kształtuje się na poziomi 30 krązków: 8 złotych, 9 srebrnych i 13 brązowych.

Biorąc pod uwagę wszystkie występy podczas edycji letnich i zimowych EYOF nasi młodzi sportowcy wywalczyli 182 medali: 51 złotych, 54 srebrne i 77 brązowych.

Zawodniczki i zawodnicy biorący udział w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy podkreślają, że jest to impreza wyjątkowa ze względu na jej wielodyscyplinowość. Doświadczenie zdobyte podczas imprezy interdyscyplinarnej ma swe ogromne znaczenie. Wielu zawodników wyraża opinię, że podczas Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy w swych dyscyplinach sportowych nie ma klimatu Igrzysk Olimpijskich, w odróżnieniu od Olimpijskich Dni Młodzieży Europy, podczas których rywalizacja sportowa nabiera przedsmaku prawdziwych Igrzysk Olimpijskich.

Osiągnięcia medalowe polskiej reprezentacji w Letnich Olimpijskich Festiwalach Młodzieży Europy

1991 Bruksela (Belgia)
medal złoty: Aneta Bednarczyk - lekka atletyka, 100 przez płotki
medal złoty: Aneta Sadach - lekka atletyka, skok w dal
medal złoty: Piotr Tymko - lekka atletyka, 200 m
medal złoty: Ewa Krazue - judo, 52 kg
medal srebrny: Ewa Charska - lekka atletyka, 200 m
medal srebrny: Beata Kucharzewska - judo, 48 kg
medal srebrny: Irena Tokarz - judo, 61 kg
medal srebrny: Tomasz Mazurek - pływanie, 100 m stylem dowolnym
medal srebrny: Tomasz Piotrowski - pływanie, 200 m stylem grzbietowym
medal brązowy: lekka atletyka, sztafeta 4x100 m dziewcząt

1993 Valkenswaard (Holandia)
medal złoty: Aurelia Trywiańska - lekka atletyka, 100 m przez płotki
medal złoty: Wojciech Kałdowski - lekka atletyka, 800 m
medal złoty: Piotr Florczyk - pływanie, 200 m stylem grzbietowym
medal srebrny: Edyta Blauciak - lekka atletyka, oszczep
medal srebrny: Jacek Bocian - lekka atletyka, 400 m
medal brązowy: Andrzej Krawczyk - lekka atletyka, pchnięcie kulą
medal brązowy: Marzena Węgrzyn - judo, 48 kg
medal brązowy: Piotr Florczyk - pływanie, 100 m stylem grzbietowym

1995 Bath (Wielka Brytania)
medal złoty: Tomasz Ścigaczewski - lekka atletyka, 110 m przez płotki
medal złoty: Grzegorz Kujawski - lekka atletyka, 1500 m
medal srebrny: Robert Krawczyk - judo, 78 kg
medal srebrny: Anna Kwiatkowska - pływanie, 200 stylem zmiennym
medal srebrny: Radosław Nijaki - tenis, gra pojedyńcza
medal srebrny: Pływanie, sztafeta 4x100 m stylem dowolnym
medal brązowy: Grzegorz Kujawski - lekka atletyka, 3000 m
medal brązowy: Barbara Bukowska - judo, 36 kg
medal brązowy: Monika Cabaj - judo, 44 kg

1997 Lizbona (Portugalia)
medal złoty: Aldona Wozignój - lekka atletyka, skok w dal
medal brązowy: Barbara Bukowska - judo, 44 kg
medal brązowy: Michal Olchawski - żeglarstwo, klasa optimist
medal brązowy: Piłka siatkowa dziewcząt (m.in. przyszłe reprezentantki Polski: Izabela Bełcik, Milena Rosner, Aleksandra Przybysz, Sylwia Pycia)

1999 Esbjerg (Dania)
medal złoty: Drużyna piłki siatkowej dziewcząt - Natalia Bamber, Kinga Baran, Mariola Barbachowska, Agnieszka Drzewiczuk, Magdalena Godos, Agata Mróz - kpt., Elżbieta Nykiel, Marta Pluta, Katarzyna Skowrońska, Alicja Szajek, Monika Trała, Anna Woźniakowska
medal złoty: Marta Waz - judo, 52 kg
medal złoty: Kamil Sułek - judo, 50 kg
medal srebrny: Małgorzata Gembicka - pływanie 100 m stylem motylkowym
medal srebrny: Małgorzata Gembicka - pływanie 200 m stylem motylkowym
medal srebrny: Grzegorz Mróz - pływanie, 200 m stylem dowolnym
medal srebrny: Grzegorz Mróz - pływanie, 400 m stylem dowolnym
medal brązowy: Weronika Rainczuk - judo, 63 kg
medal brązowy: Joanna Lisek - pływanie, 200 m stylem klasycznym
medal brązowy: Grzegorz Mróz - pływanie, 200 m stylem zmiennym
medal brązowy: Paweł Kwestorowski - pływanie, 200 m stylem motylkowym
medal brązowy: Kamila Augustyn - badminton, gra pojedyńcza
medal brązowy: Piotr Żołądek - badminton, gra pojedyńcza
medal brązowy: Kamila Augustyn, Piotr Żołądek - badminton, gra mieszana
medal brązowy: Sztafeta pływacka 4x100 m w stylu zmiennym w składzie: Joanna Bocer, Joanna Lisek, Małgorzata Gembicka, Joanna Wojtyczka

2001 Murcia (Hiszpania)
medal złoty: Przemysław Stańczyk - pływanie, 200 m stylem dowolnym
medal złoty: Przemysław Stańczyk - pływanie, 400 m stylem dowolnym
medal złoty: Sławomir Kuczko - pływanie, 200 m stylem klasycznym
medal złoty: Piotr Zrada - lekka atletyka, 400 m
medal złoty: Katarzyna Wróbel - judo, 63 kg
medal srebrny: Paweł Korzeniowski - pływanie, 200 m stylem motylkowym
medal srebrny: Michał Bieniek - lekka atletyka, skok wzwyż
medal brązowy: Katarzyna Staszak - pływanie, 100 m stylem grzbietowym
medal brązowy: Przemysław Stańczyk - pływanie, 1500 m stylem dowolnym
medal brązowy: Joanna Skibko - gimnastyka, ćwiczenia wolne

2003 Paryż (Francja)
medal złoty: Sebastian Jachimowicz - lekka atletyka, rzut oszczepem
medal złoty: Drużyna piłki siatkowej - Patryk Czarnowski, Damian Dominik, Tomasz Drzyzga, Bartosz Gawryszewski, Marcel Gromadowski, Michał Kozłowski, Marcin Możdżonek, Daniel Mróz, Sebastian Pęcherz, Patryk Spychała, Emil Wysoki, Michał Żuk
medal srebrny: Kamil Grzegorczyk - lekka atletyka, rzut dyskiem
medal brązowy: Magda Sobieszak - lekka atletyka , pchnięcie kulą
medal brązowy: Ernesta Tomza - lekka atletyka, 400 m
medal brązowy: Sztafeta 4x100 m dziewcząt (Ernesta Tomza, Monika Nabiałek, Iwona Brzezińska, Dominika Minda)
medal brązowy: Tomasz Kowalski - judo, 50 kg
medal brązowy: Maciej Ułanowski - kolarstwo, kryterium
medal brązowy: Jan Chmura - pływanie, 50 m stylem dowolnym

2005 Lignano - Sabbiadoro (Włochy)
medal złoty: Jakub Sitkowski/Bartosz Pławski - kajakarstwo C-2, 1000 m
medal srebrny: Ewa Konieczny - judo, 44 kg
medal srebrny: Wioletta Nasiadko - judo 77 kg
medal srebrny: Kamila Zglejc - lekka atletyka, 800 m
medal srebrny: Maciej Hreniak - pływanie, 400 m stylem dowolnym
medal srebrny: Mateusz Matczak - pływanie, 400 m stylem zmiennym
medal brązowy: Daria Pogorzelec - judo, 77 kg
medal brązowy: Maciej Hreniak - pływanie, 1500 m stylem dowolnym
medal brązowy: Damian Szade - lekka atletyka, skok w dal

2007 Belgrad (Serbia)
medal złoty: Andrzej Bartkiewicz - kolarstwo, wyścig indywidualny na czas
medal złoty: Radosław Kawęcki - pływanie, 200 m stylem grzbietowym
medal złoty: Krzysztof Pielowski - pływanie, 1500 m stylem dowolnym
medal srebrny: Klaudia Naziębło - pływanie, 100 m stylem grzbietowym
medal srebrny: Klaudia Naziębło - pływanie, 200 m stylem grzbietowym
medal srebrny: Piotr Łuczak - pływanie, 200 m stylem motylkowym
medal srebrny: Krzysztof Pielowski - pływanie, 400 m stylem dowolnym
medal srebrny: Radosław Kawęcki - pływanie, 100 m stylem grzbietowym
medal srebrny: Łukasz Pabich - lekkoatletyka, skok w dal
medal brązowy: Marcin Cieślak - pływanie, 200 m stylem dowolnym
medal brązowy: Halima Mohammed-Seghir - judo, 52 kg
medal brązowy: Tomasz Tałach - judo, 90 kg
medal brązowy: Weronika Domagała - tenis, gra pojedyńcza
medal brązowy: Sztafeta 4 x 200 m stylem zmiennym w składzie: Wojciech Szamotulski, Natalia Pawlaczek, Aleksy Otłowski, Mirela Olczak

2009 Tampere (Finlandia)
medal złoty: 3
medal srebrny: 4
medal brązowy: 7

2011 Trabzon (Turcja)
medal złoty: 2
medal srebrny: 1
medal brązowy: 5

2013 Utrecht (Holandia)
medal złoty: 4
medal srebrny: 2
medal brązowy: 2

2015 Tbilisi (Gruzja)
medal złoty: siatkarze w składzie: rozgrywający: Kamil Droszyński, Łukasz Kozub; atakujący: Damian Domagała; Jakub Ziobrowski; środkowi: Jakub Kochanowski; Dawid Woch; Patryk Niemiec; przyjmujący: Tomasz Fornal; Bartosz Kwolek; Jakub Szymański; Tomasz Polczyk; libero: Mateusz Masłowski
medal srebrny: Klaudia Adamek - lekkoatletyka (100 m)
medal srebrny: Anna Dąbrowska - judo (57 kg)
medal srebrny: Rafał Kusto - pływanie (200 m stylem klasycznym
medal brązowy: Adrianna Czapla - lekkoatletyka (800 m)
medal brązowy: Beata Topka - lekkoatletyka (1500 m)
medal brązowy: Kornel Warszawski - lekkoatletyka (dysk)
medal brązowy: Kacper Stokowski - pływanie (100 m stylem grzbietowym)
medal brązowy: sztafeta pływaków 4100 m stylem zmiennym: Kacper Stokowski, Rafał Kusto, Marcel Wągrowski, Antoni Kałużyński

2017 Gyor (Węgry)
medal złoty: Zuzanna Bronowska - lekkoatletyka, bieg na 800 m
medal złoty: Piotr Goździewicz - lekkoatletyka, pchnięcie kulą
medal złoty: Victoria Kalitta - lekkoatletyka, skok o tyczce
medal srebrny: Aleksandra Knop - pływanie, 400 m stylem dowolnym
medal srebrny: Wojciech Kordyalik - judo, kat. +90 kg
medal srebrny: Klaudia Kazimierska - lekkoatletyka, bieg na 1500 m
medal brązowy: Natalia Kropska - judo, kat. -57 kg
medal brązowy: Robert Górzyński - lekkoatletyka, bieg na 3000 m
medal brązowy: Dawid Taczała - tenis, gra pojedyncza
medal brązowy: Dawid Taczała i Mikołaj Lorens - tenis, gra podwójna

2019 Baku (Azerbejdżan)
medal złoty: Olimpia Breza - la (3000 m)
medal złoty: Eryk Kołodziejczak - la (rzut oszczepem)
medal złoty: Jędrzej Poczwardowski - la (1500 m)
medal złoty: Gabriela Andrukonis - la (rzut oszczepem)
medal złoty: Mateusz Górny, Oliwer Wdowik, Wiktor Gruzd, Patryk Grzegorzewicz – la (sztafeta szwedzka - 100m-200m-300m-400m) oraz Oskar Łucki i Maciej Kopeć (biegli w eliminacjach)
medal złoty: Mateusz Chowaniec – pływanie (dowolny 50 m)
medal srebrny: Patryk Grzegorzewicz – la (400 m)
medal srebrny: Krzysztof Różnicki – la (800 m)
medal srebrny: Filip Pieczonka, Olaf Pieczkowski – tenis (debel)
medal brązowy: Oliwer Wdowik – la (200 m)
medal brązowy: Krzysztof Chmielewski – pływanie (200 m stylem motylkowym)
medal brązowy: Wiktoria Guść – pływanie (200 m stylem dowolnym)
medal brązowy: Filip Kosinski – pływanie  (200 m stylem grzbietowym)
medal brązowy: Paweł Uryniuk – pływanie (100 m stylem motylkowym)
medal brązowy: Piotr Stolarczyk – zapasy (-51 kg w stylu klasycznym)

Ogółem:
medale złote: 43
medale srebrne: 45
medale brązowe: 64
----------------------------
razem: 152

==================================

Osiągnięcia medalowe polskiej reprezentacji w Zimowych Olimpijskich Festiwalach Młodzieży Europy

1993  Aosta  (Włochy)
medal srebrny: Sylwia Nowak, Sebastian Kolasińskitańce na lodzie - łyżwiarstwo figurowe
medal brązowy: Wojciech Kozub - biathlon

1995 Andorra
medal srebrny: Jolanta Bury, Łukasz Zalewski tańce na lodzie - łyżwiarstwo figurowe

1997  Sundsvall  (Szwecja)
medal srebrny: Marcin Gralla - łyżwiarstwo szybkie, 1500 m
medal brązowy: Marcin Gralla -  łyżwiarstwo szybkie , 500 m
medal brązowy: Dagmara Krzyżyńska - narciarstwo alpejskie, slalom równoległy

1999  Poprad (Słowacja)
medal brązowy:  Bartłomiej Ponikwia - biathlon, 7,5 km

2001 Vuokatti (Finlandia)
medal złoty: Paulina Ligocka - snowboard  half pipe
medal srebrny: Konrad Niedźwiedzki - łyżwiarstwo szybkie – 1500 m
medal brązowy: Konrad Niedźwiedzki – łyżwiarstwo szybkie – 500 m

2003 Bled (Słowenia)
brak medali

2005 Monthey (Szwajcaria)
medal złoty: Patrycja Maliszewska - short track - 1000 m

2007 Jaca (Hiszpania) 
brak medali

2009 Śląsk - Beskidy (Polska)
medal złoty: Paweł Słowiok - kombinacja norweska
medal srebrny: Paweł Słowiok - kombinacja norweska
medal srebrny: Paweł Słowik, Andrzej Gasienica, Adam Cieślar - kombinacja norweska drużynowo
medal brązowy: Adam Cieślar - kombinacja norweska

2011 Liberec (Czechy)
medal złoty: Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł, Klemens Murańka - skoki narciarskie drużynowo

2013 Braszów (Rumunia)
medal złoty: Kinga Mitoraj - biathlon, sprint (6 km)
medal srebrny: Oskar Kwiatkowski - snowboard, slalom gigant równoległy
medal brązowy: Oliwia Gawlica - short track, 1500 m
medal brązowy: Oliwia Gawlica, Magdalena Warakomska, Grzegorz Gawryluk, Krystian Korecki - short track, sztafeta 3000 m

2015 Vorarlberg & Liechtenstein (Austria i Liechtenstein)
medal brązowy: Damian Jarząbek - skoki narciarskie

2017 Erzurum (Turcja)
medal złoty: Kamila Stormowska - short track, 1000 m
medal srebrny: Kamila Stormowska, Patrycja Markiewicz, Krystian Giszka, Jan Bogdanowicz - short track, sztafeta 3000 m
medal brązowy: Daria Chmarra, Marta Leszczyńska, Karolina Mandes, Katarzyna Orlińska, Ewa Nogły - curling drużynowo
medal brązowy: Patrycja Markiewicz - short track, 1000 m

2019 Sarajewo (Bośnia i Hercegowina)
medal złoty: Monika Skinder - biegi narciarskie, sprint
medal złoty: Mateusz Krzemiński - short track, 500 m
medal srebrny: Magdalena Zych, Hanna Sokołowska, Mateusz Krzemiński, Mateusz Mikołajuk - short track, sztafeta 3000 m
medal brązowy: Monika Skinder - biegi narciarskie, 7,5 km styl. klas.
medal brązowy: Magdalena Zych - short track, 500 m

Ogółem:
medale złote:  8
medale srebrne: 9
medale brązowe:  13
-----------------------------
razem: 30

Sponsor Strategiczny

Sponsor Generalny

Sponsor Kolekcji
Olimpijskiej

Główny Partner Medyczny

Oficjalny przewoźnik

Partnerzy PKOl


Partnerzy Medialni PKOl

Ważne: strona wykorzystuje pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych w plikach cookies m.in. w celach statystycznych oraz w celu dopasowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkownika. W programie służącym do obsługi internetu możesz zmienić ustawienia dotyczące akceptowania plików cookies. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Zamknij