Inne

Lekkoatletyczne MŚ: 6 medali Polaków

Srebro sztafety pań 4x400 m i brąz Marcina Lewandowskiego na 1500 m – tak dla biało-czerwonych zakończyły się lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Dausze. W sumie reprezentacja Polski wywalczyła 6 medali – złoto, dwa srebra i trzy brązowe.

Polki po medal i rekord kraju (poprawiony o 2.6 sekundy!) pobiegły w składzie Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic. Aniołki Matusińskiego od początku biegły mocno i pewnie. Cały czas drugie, za Amerykankami. Na chwilę drugą pozycję straciły na 250 metrów przed metą na rzecz Jamajki, ale to nie wyprowadziło z równowagi Święty-Ersetic – wręcz pomogło.

Świetnie pobiegła na drugiej zmianie Patrycja Wyciszkiewicz. Wg. danych IAAF Polka uzyskała międzyczas na niesamowitym poziomie 49.7!

Poprawiając własny rekord Polski (od dziś wynosi on 3:31.46) Marcin Lewandowski zdobył brązowy medal mistrzostw świata. Polak długo biegł w grupce zawodników, od której na znaczną odległość odbiegł Timothy Cheruiyot. Kenijczyk nadał mocne tempo i wygrał z czasem 3:26.29. Za jego plecami piękną walkę toczył „Lewy”, który wpadł na metę tuż niemal równo z Algierczykiem Taoufikiem Makhloufim.

Medal zadedykował rodzinie podkreślając, że przez sport spędza poza domem 300 dni w roku. Podobnie jak jego brat, który od wielu lat z sukcesami prowadzi karierę Marcina.

17. edycję lekkoatletycznych mistrzostw świata Polska kończy z sześcioma medalami. W klasyfikacji zajęliśmy 11. miejsce, czwarte wśród krajów europejskich. W zestawieniu punktowym Polska wywalczyła ósmą lokatę.

Kolejna edycja lekkoatletycznych mistrzostw świata odbędzie się pomiędzy 6 i 15 sierpnia 2021 roku w Eugene, w amerykańskim stanie Oregon. Za cztery lata czempionat wróci do Europy – zorganizuje go wówczas Budapeszt.